Понеделник - Петък 09:00-18:00 Събота и неделя - Неработни дни

Как да комуникираме с хора с увреден слух?

как да комуникираме с хора с увреден слух

В България липсва точна статистика за числеността на хората с увреден слух. По неофициални данни обаче те наброяват 120 хиляди души, а около 10% от тях са деца. Важно е да знаем, че загубата на слуха оказва огромен ефект върху социалните, психологическите и когнитивните усещания и умения при тези хора. Това, от което със сигурност имат нужда те, е учтивост, внимание и добра комуникация с всички нас.

В този материал избрахме да ви запознаем с няколко прости правила, които можем да спазваме в комуникацията си с хора с проблеми в слуха, за да направим общуването по-лесно и ползотворно.

  1. Изберете подходящото място за разговор

Шумните места затрудняват комуникацията ни с хора с увреден слух. Важно е, ако имаме възможност, да изберем тихо място за разговор и да обърнем внимание на интериора. Доказано е, че килимите, завесите и меките мебели помагат за абсорбирането на шума и за подобряването на акустиката в помещението. Уверете се, че има добра светлина и тя осветява лицето ви. Ако позицията ви е с гръб към прозореца и лицето ви е в тъмнина, това ще затрудни четенето по устните, а то често пъти се оказва спасителен пояс.

 

  1. Използвайте жестове и визуални сигнали

Хората, които четат по устните, получават много допълнителна информация от изражението на лицето и естествените жестове с ръце на събеседника си. Те са полезни в комуникацията ни, но е важно да бъдат използвани само при нужда. Ненужните движения на ръцете или тялото могат да бъдат много разсейващи и да превърнат ефекта в дефект. Не забравяйте да държите лицето и устните си ясно видими и открити.

 

  1. Не крещете

Важно е да запомним, че да крещим не винаги помага! Хората, които носят слухови апарати, могат да изпитат изключителен дискомфорт, ако хората пред тях им викат. По-добре е да говорите ясно, малко по-силно от обикновено и в никакъв случай прекалено бързо. Високият тон ще промени модела на устните, а твърде бавното говорене ще разруши естествения ритъм на речта.

 

  1. Повторете или преформулирайте това, което казвате

Въпреки всички усилия, които полагаме в общуването си с хора с увреден слух, има моменти, в които посланието не е разбрано от събеседника ни. Когато това се случва, повторете изречението отново, ако е необходимо или перифразирайте това, което искате да кажете. Някои думи са по-трудни за разчитане от други. Например, месец „март“ е по-лесен за четене по устните от месец „август“.

 

  1. Говорете ясно по телефона

Когато се обаждате на някого със загуба на слуха, използването на добра телефонна техника ще му помогне да чува възможно най-добре. Уверете се, че сте допрени до говорителя на телефона (но не го дръжте твърде близо) и премахнете колкото можете повече фоновия шум- затворете прозорците и спрете телевизора. Произнасяйте думите възможно най-ясно и бъдете готови да повторите това, което сте казали.

Важно е да споменем, че използването на телефона може да бъде много обезсърчаващо за хора със загуба на слуха. Вашата подкрепа е много ценена, покажете търпение и емпатия!

В заключение ще споменем, че понякога отнема известно време, за да се обработи предадената информация. Дайте нужното време на човек и не забравяйте да проверите дали казаното от вас е разбрано. Не се отдалечавайте, докато не сте сигурни, че съобщението е прието и разговорът ви е приключил.

 

Последвайте ни и във Фейсбук, за да получавате още интересна и полезна информация от нас!