Диабет и загуба на слуха – как са свързани?
Диабетът е едно от социално значимите заболявания, защото засяга огромен брой хора от всяка възраст в световен мащаб. Заболяването води до редица усложнения на други органи и системи – то увеличава риска от сърдечно-съдови, бъбречни, очни и неврологични заболявания. Обзорът, който постоянно се прави на заболяването показва, че то е рисков фактор и за увреждане на слуха, тъй като увеличава два пъти опасността от поява на подобен проблем.
Тревожно заключение е, че при пациенти в трудоспособна възраст, под 60 години, рискът от загуба на слуха е по-висок, отколкото при възрастни диабетици. Съотношението е 2,6 пъти при млади срещу 1,6 пъти при възрастни, болни от диабет.
Причини за загуба на слуха, следствие на диабет
Изследванията, направени върху диабетици, са показали, че увреждането на слуха е от типа невросензорно. То се наблюдава и в други случаи като болестта на Мениер, излагането на силен шум, употребата на токсични за слуховия апарат антибиотици, травми, вирусни и бактериални инфекции.
Високите нива на глюкоза в кръвта при страдащи от диабет водят до намаление на слуха, защото увреждат малките кръвоносни съдове на вътрешното ухо, а вероятно засягат и слуховия нерв. Тогава специалистите говорят за микроангиопатия на кохлеята.
Спадането на слуха в този случай е бавно, но прогресивно и води до пълна глухота, ако не бъде включена терапия. Затова диабетиците трябва да се подлагат системно на проверка на остротата на слуха още от детска възраст, за да контролират евентуален проблем.
Принцип на действие на диабета върху слуха
С термина микроангиопатия се назовават всички заболявания на капилярите. Кръвната захар уврежда слуха по същия начин, по който уврежда малките кръвоносни съдове в бъбреците. Кохлеята, получаваща звуковите вибрации, се смята за уязвима заради високата си микроваскуларност при високите нива на кръвна захар.
Освен това глюкозата в течността в ухото може да бъде причина за дефицит на тонуса. От това следва извод, че честата хиперглекимия може да бъде причина за хронично увреждане на кохлеята.
Повишената кръвна захар води до оксидативен стрес, а това намалява антиоксидантните защитни сили на организма. Така че защитата на сетивните космени клетки в ухото, които са критично важни за слуха и баланса, бива разколебана.
Всичко това показва ,че загубата на слуха, следствие на диабет, е сложен процес, влияещ се от много фактори и най-вероятно включва не една, а комплекс от възможни причини.
Признаци за загуба на слух, следствие на диабет
Загубата на слуха при болни от диабет е постепенен процес, който може неусетно да доведе до сериозни проблеми, неподдаващи се терапия. Затова трябва да се внимава за предупредителните знаци за възможна загуба на слуха, следствие на болестта. Ето най-важните от тях:
- Често се налага другите да повтарят думите си
- Трудности да се следи разговор с повече от двама събеседници
- Проблеми с чуването при малки деца и жени, което е нехарактерно за тези групи
- Чуване на говора на другите като мърморене
- Прекомерно увеличаване на звука на телевизионния приемник
- Шум или бучене в ушите
- Прекомерна умора след социални контакти с големи групи хора
Профилактични мерки, свързани с възможна загуба на слух от диабетици
Поддържането на кръвната захар под строг контрол има положително влияние и върху тази потенциална опасност. Избягването на места със силен шум, някои промени в диетата, избягването на лекарства, влияещи лошо на слуховия апарат, слухопротезиране при установено намаление на слуха са мерки, които могат да повлияят благоприятно върху състоянието на слуха и да се избегне пълната му загуба.
Последвайте ни и във Фейсбук, за да получавате още интересна и полезна информация от нас!