Защо слуховите апарати са толкова скъпи
Слуховите апарати
За слуховите апарати. При загуба на слуха слухопротезирането е без алтернатива. Слуховият апарат е единствената възможност за частично възвръщане на слуховите възможности. За да се избегне социалната изолация и да се предотвратят депресивните състояния. Които често придружават отпадането на човека от социалната му среда заради нарушени възможности за комуникация по вина на загубен слух.
Обикновено след обследването на загубата на слуха се пристъпва към избор на слухов апарат. И с него идва въпросът защо тези устройства са толкова скъпи? За да се отговори обективно, е нужно да се представят всички условия около слуховите апарати. Да се разберат кои фактори определят цените им. Те са следните:
- Възможност за фина настройка. Целта на настройката на личния слухов апарат е кривата на усилване и кривата на намаление на слуха да бъдат максимално близо. Тоест апаратът трябва да има възможност да следва максимално близо кривата на намаляване на слуха, усилвайки пропорционално на слуховия дефицит. Колкото по-голям брой канали и честотни ленти за настройка притежава апаратът, толкова по-точна и фина е неговата настройка.
- Наличие на допълнителни системи, подобряващи възприемането на звуците и речта. Перфектният слухов апарат има система, която се адаптира към звуковата среда, редуцирайки фоновия шум така, че човешката реч да бъде ясна и отчетлива. Микрофонията е сериозен проблем при апаратурата и наличие на система за нейното елиминиране и добра чуваемост на беззвучните съгласни са възможности от арсенала на високия клас слухови апарати.
- Високият клас апарати могат да се самонастройват според акустичната среда и няма нужда това да се извършва по механичен начин.
- Безжична комуникация с телевизора, телефона и всякакви устройства за комуникация са предимство, което дава възможност да се запази социалната активност на загубилия слуха си човек.
Всички тези възможности са обвързани с цената на устройството. Колкото повече функции притежава апаратът, толкова цената му е по-висока. Тези възможности нямат алтернатива, а нуждата от тях е огромна.
Класификация на слуховите апарати
Висок клас слухов апарат
Високият клас слухови апарати са безжични и имат много канали. Ценовият диапазон, в който се движат, е от 2 хиляди до 5 хиляди лева. Те са задължителни за хората с активен начин на живот, при който комуникацията и смяната на акустичната среда са много интензивни.
Среден клас слухов апарат
Цените на слуховите апарати от средния клас варират между хиляда и 2 хиляди лева и задоволяват изискването на собственика да различава ясно човешката реч, да гледа безпроблемно телевизия и да говори без затруднения по телефона.
Базов слухов апарат
Цените на тези апарати се движат около 400 лева за апарати с два до 4 канала, а между 800 и хиляда лева са шест и осем каналните. Недостатък на този вид апарати е липсата на системи, адаптиращи ги към различна акустична среда, но могат да запаметят предварително настроени програми като тези за шумна среда, за разговор по телефона, гледане на телевизия и други.
Основни моменти при избор на слухов апарат
Независимо какъв тип слухов апарат е избран, всеки ползвател има нужда от време за адаптация. Няма точно разписан период, когато това трябва да се случи, всичко е индивидуално. Нужно е изпробване, консултации и пренастройка на апарата, ако се налага.
Слухопротезирането е необходимост, осигуряваща ориентацията и комуникацията на ползвателя и изборът на апарат е важен момент за всеки човек, загубил слуха си.
Поставянето на слуховия апарат трябва да се извърши от лицензиран специалист, който да адаптира апаратът така, че увеличението на устройството да отговаря на личната слухова загуба на ползвателя. Ако не е правилно поставено устройството, прекалено голямото увеличение на звука може да причини допълнителна загуба на слуха.